Borelioza

Czynnikiem wywołującym boreliozę jest bakteria Borrelia burgdorferi odkryta przez dr. Willi Burgdorfera w 1982 roku w Laboratorium Rocky Mountain. Okazało się, że wśród Borrelia występuje wielka różnorodność. Gatunek Borrelia odkryty przez Burgdorfera był kilka lat temu jedynym gatunkiem występującym w USA. Wyprodukowanie szczepionki było relatywnie łatwym zadaniem dla Ameryki, jednak z niewyjaśnionych przyczyn została ona wycofana z rynku.

Do zakażenia człowieka dochodzi w trakcie ssania krwi przez kleszcza, w sytuacji, gdy pasożyt zakażony jest bakteriami i wirusami wywołującymi choroby.

Borrelia to krętkowata, ruchliwa bakteria Gram-ujemna należąca do rodziny Spirochaetaceae. Jej średnica wynosi 0,3-0,5µm, długość 20-30 µm i tworzy 3-10 zwojów. Z powodu częstych zmian zachodzących w materiale genetycznym (DNA) tych bakterii, łatwo dochodzi do zmian budowy białek powierzchniowych (OspA, OspB), co znacznie utrudnia diagnostykę choroby.

Podczas gdy wiele innych bakterii namnaża się co 20-30 minut, w przypadku krętków odbywa się to tylko co 8-20 godzin. Temu wolnemu wzrostowi zawdzięczać można prawdopodobnie to, że infekcja krętkami rzadko ma przebieg śmiertelny, zazwyczaj tylko znacznie osłabia organizm.

Południowo-hiszpański typ Borrelia, który po raz pierwszy wyizolowano w 1996 roku, charakteryzuje przede wszystkim nawrotowa gorączka, ale bez erythema migrans. Powszechnie stosowane testy z krwi wskazują pacjentów zakażonych tą bakterią jako seropozytywnych. Choroby nie wywołują kleszcze pospolite, tylko kleszcze miękkie -obrzeżki (gatunek Ornithodoros), które przenoszą także nawracającą gorączkę afrykańską i amerykańską.


Zobacz również:
IP:35.175.113.29, host: ec2-35-175-113-29.compute-1.amazonaws.com
Strona główna | Informacje | Zdjęcia | Profilaktyka | Wypowiedzi | Nowości
® NevServ :-)