Inne choroby

Kiła
Najbardziej znaną chorobą wywoływaną przez krętki jest kiła. Niektóre jej objawy oraz skokowy przebieg bardzo przypomina boreliozę. Naukowe doniesienia wskazują na wysokie podobieństwo, nie wynikają z tego jednak żadne konsekwencje.

Erlichioza (HCE) aktualna nazwa anaplazmoza.
Ta choroba, wywoływana przez bakterie Ehrlichia, była jeszcze kilka lat temu znana jedynie u zwierząt. Istnieją jednak poważne wskazówki na to, że może ona wywoływać bóle głowy i kończyn oraz zmiany w obrazie krwi także u ludzi.
Już w jesieni 1998 roku Instytut Roberta Kocha w Berlinie wysunął przypuszczenie, że seronegatywne przypadki choroby z Lyme mogą być wywoływane przez bakterie Ehrlichia. Niektóre objawy - gorączka, dreszcze, bóle mięśni, biegunka i kaszel -bardzo przypominają boreliozę. Bakteria przenosząca HGE osłabia układ immunologiczny i toruje drogę takim infekcjom, jak: zapalenie płuc, zakażenia grzybicze czy zakażenie krwi. Do leczenia choroby stosuje się antybiotyki tetracyklinowe; przeważnie nie pozostawia ona żadnych następstw. Z powodu niespecyficznych objawów, diagnozę można postawić jedynie na podstawie metod laboratoryjnych - pośredniego testu immunofluorescencji i Westernblotting.

Babesioza
W przeciwieństwie do bakterii Ehrlichia i Borrelia, Babesia jest pasożytem z grupy sporowców (pierwotniaków). Ich wspólną cechą jest to, że wszystkie są przenoszone przez kleszcze. W USA donoszono, że jednoczesna infekcja Borrelia i Babesia prowadzi do cięższej postaci choroby, niż każda z nich wywołana osobno. Obraz choroby staje się groźniejszy wraz z wiekiem: gorączka, dreszcze, ogólne wyczerpanie, bóle mięśni, bóle stawów, rozpad krwinek czerwonych charakteryzują przebieg choroby. Medyczna służba informacyjna Viva diagnostica zalecała jesienią 1998 roku, żeby po ukłuciu kleszcza poddać się testom na wszystkie trzy czynniki chorobotwórcze. Babesia rozpoznawana jest na podstawie badania krwi. Chorobę leczy się środkami przeciwmalarycznymi.

Riketsja conorii
Infekcja ta określana jako "gorączka po ukłuciu kleszcza", wywoływana przez Riketsja conorii, występuje w rejonie Morza Śródziemnego i w wielu krajach azjatyckich.

Riketsja helvetica
Ponad 9% kleszczy w Niemczech zawiera materiał genetyczny Riketsja hehetica. Przypuszcza się że liczba zachorowań szczepem Riketsja helvetica może się stale powiększać. Choroba objawia się wysoką gorączką, zlewnymi potami i wysypką skórną, które łatwo mogą zostać uznane za objaw infekcji grypowej.

Gorączka Q
Wywoływana jest przez Coxiella burnetii, czynnik chorobotwórczy przenoszony przez kleszcza łąkowego (dermacentor). Rozprzestrzenianie się choroby zależy nie tylko od samych kleszczy, ale także od ich odchodów roznoszonych z powietrzem.


Zobacz również:
IP:35.175.113.29, host: ec2-35-175-113-29.compute-1.amazonaws.com
Komentarze i opinie
  • waldek waldek

    Nie - podobno kleszcze nie przenoszą wirusa hiv więc nie ma zagrożenia by zarazić się AIDS przez kleszcza.

    dodano 2011-04-22 13:42:44, przez apn-95-41-60-128.dynamic.gprs.plus.pl
  • Strona główna | Informacje | Zdjęcia | Profilaktyka | Wypowiedzi | Nowości
    ® NevServ :-)