Leczenie Boreliozy

Lekarze mający doświadczenie z boreliozą są zgodni, że leczenie tej choroby ma sens w każdym jej stadium. Im wcześniej zacznie się terapia, tym większa jest szansa na całkowite wyleczenie. Wystąpienie rumienią wędrującego jest konieczne dla rozpoczęcia antybiotykoterapii.

Także w przypadku niemowląt i małych dzieci ze zdiagnozowaną boreliozą obowiązuje zasada, że należy jak najszybciej podjąć terapię antybiotykową. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większe są szansę całkowitego wyzdrowienia. Ogólnie, tak jak w przypadku dorosłych, potrzeba cierpliwości. Antybiotyki dla dzieci dostępne są w formie syropu. W zależności od wieku podaje się np. 50 do 75 miligramów amoksycyliny na kilogram masy ciała w trzech dawkach dziennych przez dwa do trzech tygodni. Doksycyklina może się osadzać u dzieci w kościach oraz wywoływać przebarwienia zębów i z tych powodów powinna być wprowadzana dopiero w wieku powyżej 14 lat. W przypadku dolegliwości neurologicznych konieczna może być dożylna terapia ampicylinowa.

W większości przypadków szybko wyleczona boreliozą nie pozostawia żadnych długotrwałych szkód. Im dłuższy i cięższy jest przebieg choroby, tym organizm ma mniejsze szansę na całkowitą regenerację. Ale nawet po długotrwałych dolegliwościach istnieje możliwość zatrzymania antybiotykami i równocześnie podawanymi lekami objawowymi pojawiających się zaostrzeń choroby. Odsetek pacjentów, którzy nigdy lub nigdy więcej nie odpowiedzą na antybiotyki, szacowany jest na 10-20%.


Zobacz również:
IP:34.237.51.159, host: ec2-34-237-51-159.compute-1.amazonaws.com
Strona główna | Informacje | Zdjęcia | Profilaktyka | Wypowiedzi | Nowości
® NevServ :-)