Występowanie

Kleszcze czają się we wszystkich europejskich krajach, szczególnie w Belgii, Danii, Niemczech, Finlandii, we Francji, w Grecji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, we Włoszech, na Litwie, w Hiszpanii, Czechach, Turcji, na Ukrainie, Białorusi, w Polsce i Austrii. Kto wierzy, że uniknie kleszczy w zimie, nie powinien spędzać tej pory roku na Wyspach Kanaryjskich lub w okolicach Morza Śródziemnego, gdzie umiarkowane temperatury nie zmuszają ich do snu zimowego.

Kleszcze z Cypru są często zainfekowane różnymi rodzajami riketsji, które przenoszą tzw. gorączkę od ugryzienia kleszcza, która nie jest tożsama z boreliozą, pomimo że wywołuje podobne objawy jak stan grypowy: bóle głowy, dreszcze, bóle mięśni, gorączkę, a później uszkodzenie skóry.

Także kontynent afrykański nie jest bezpieczny: kleszcze zagrażają nam szczególnie w Egipcie, Republice Południowej Afryki i w Republice Kongo. Również w USA, gdzie boreliozą jest drugą po HIV najczęściej występującą infekcją, bakterie spotyka się we wszystkich stanach, szczególnie często w Connecticut, Kalifornii, Massachusetts, Minnesocie, Newadzie, New Jersey, Nowym Jorku, Oregonie, Wisconsin. W Kanadzie w prowincjach Alberta, Manitoba, Nowa Szkocja, Ontario, Quebec. W Azji w Chinach i Japonii, w całej Australii: wszędzie. Jedynie w Nowej Zelandii, mimo występowania tam kleszczy, do 2008 roku, tzn. do roku wydania tej książki, nie występowały żadne zachorowania.

Ponieważ większość chorób wywoływanych przez krętki, jak leptospiroza (choroba przenoszona na ludzi przez zwierzęta) i krętkowica tropikalna (malinowopodobne uszkodzenia skóry i tkanek) występuje przeważnie w Afryce, południowej Ameryce i południowo-wschodniej Azji, niemieccy lekarze do 1985 roku byli pewni, że europejskie kleszcze nie mogą przenosić boreliozy. Dzisiaj wiadomo, że cała półkula północna, także z obszarami szczególnie narażonymi, należy do obszaru rozprzestrzenienia się boreliozy, jak i podobnych chorób wywoływanych przez ukłucie kleszcza.

Ryzyko wystąpienia boreliozy znacznie zwiększają szczury z miejskich parków. Badania wykazały, że szczury trzydziestokrotnie częściej przenoszą kleszcze niż myszy. Można jednak przyjąć, że kleszcze spotyka się wszędzie, gdzie gryzonie wabione są resztkami jedzenia: na odkrytych basenach, w parkach miejskich, na murawie obiektów sportowych, na placykach zabaw dla dzieci. Najczęściej spotyka się młodzieńcze postacie tych pajęczaków, tzw. nimfy, które znane są z przenoszenia infekcji.


Zobacz również:
IP:3.230.154.129, host: ec2-3-230-154-129.compute-1.amazonaws.com
Komentarze i opinie
 • tata justyny tata justyny

  Rowerzyści - uważajcie bo na was też czyha niebezpieczeństwo w postaci kleszcza. Moja córka w ostatni wekend sierpnia jezdziła na rowerze po puszczy bukowej. Jak mówi praktycznie nie z siadała z roweru a jednak w zgięciu pod kolanem znalazła kleszcza. Tak więc nie tylko spacerując i chodząc ale rónież jadąc na rowerze trzeba uważać.

  dodano 2009-11-02 13:29:00, przez elz75.neoplus.adsl.tpnet.pl
 • justyna justyna

  Gdy ugryzie cię kleszcz musisz jak najszybciej się go pozbyc. Jaśli zauwarzysz kleszcza dopiero po jakimś czasie musisz udac się do lekarza rodzinego gdyż dłuższe przebywanie kleszcza w naszej skórze powoduje zapalenie opon mózgowych

  dodano 2010-12-08 15:42:07, przez 78.133.215.235
 • doyle doyle

  Zarażenie kleszczowym zapaleniem mózgu następuje już w chwili dostania się śliny kleszcza do naszego krwiobiegu, więc do lekarza należy się udać niezwłocznie.

  dodano 2016-11-11 21:14:18, przez d34-90.icpnet.pl
 • Strona główna | Informacje | Zdjęcia | Profilaktyka | Wypowiedzi | Nowości
  ® NevServ :-)